Search | Statistics | User Listing Forums | Calendars | Albums | RSS
Aeromodelarski forum
Aeromodelarski forum ->  Natjecanja -> F5J -> View Thread

You are logged in as a guest. ( logon | register )

4. lovački kup
Moderators: belovic, dlaka

Jump to page : 1 2 3
Now viewing page 3 [15 messages per page]
View previous thread :: View next thread
   Natjecanja -> F5JMessage format
 
Bojan
Posted 19/4/2010 09:09 (#18615 - in reply to #18614)
Subject: Re: 4. lovački kup



Elite Veteran

100010025
Location: Zagreb
evo...



Attachments
----------------
Attachments 4_Lovacki_F5J_2010.xls (25KB - 431 downloads)

-----
Bojan Stürmer

www.aeromodelarstvo.net
Top of the page Bottom of the page
belovic
Posted 19/4/2010 09:31 (#18617 - in reply to #18381)
Subject: RE: 4. lovački kup



Extreme Veteran

50025
Location: Međimurje

Tko prvi njegova djevojka, iako mala zamjerka ide organizatoru sto je zrtvovao izgleda ipak jednu djevicu premalo...
Salim se naravno, na vrijeme se nemoze utjecati i ovaj puta nam pred kraj i nije bilo bas naklonjeno. Na startu se pojavilo 19 natjecatelja od prijavljenih 22. Odvozeno je 6 kvalifikacijskih turnusa i zatim uz suglasnost natpolovicne vecina finalista odluceno je, da kisa pomijesana sa vulkanskim pepelom ipak predstavlja preveliku opasnost za nase letjelice i da se finale nece letjeti.
Legendarni model Trotter vratio se na velika vrata i tako Dlaki jos jednom cestitke na zasluzenoj pobjedi. Nesto gorcine ostalo je nakon Nixinog trenutka dekoncentracije i slucajnog paljenja motora prilikom slijetanja, cime je zaradio nevazeci let sto mu je odnijelo pobjedu i ekstreman pad na tabeli ali kako kaze ona narodna: "Dok nekom ne smrkne, drugom ne svane..."

Sama organizacija prve ovogodisnje tekme bila je besprijekorna, sve je proteklo glatko, bez komplikacija... Posebno bi pohvalio organizatora sto je osigurao suce na svakom startnom mjestu i nama natjecateljima omogucio bezbrizno pripremu i koncentraciju na letenje Naravno nesmijem zaboraviti na odlicne cevape i ugodno druzenje sa kolegama modelarima. Izdvojio bi ovdje legendu modelarstva Toneta Videnska koji je do nas potegnuo cak iz SLO metropole.

Valja jos napomenuti da je to bila prva tekma prema novim pravilima, dakle skracenim radom motora sa prijasnjih 60 na sadasnjih 40 sekundi. Po meni je zasada odluka bila ispravna i natjecanje ucinila jos zanimljivijim.
Sto se same tice tehnike, pojavilo se nekoliko novih modela razlicitih koncepcija. Osobno sam prvom tekmom zadovoljan, prije svega radi ispravne procjene i odluke sto nam nova pravila donose.
citiram moj post od 4.12.2009g. "Kada bi trebala biti slijedeca komisija? Tek toliko da znam koji je termin posto budem pripremao avion za novu sezonu i ako ce biti tako kao sto je gore navedeno morat cu malo optimizirati avion... sada opet nekome nece biti jasno kako i zasto?!
Ako se bude skracivao rad motora visine ce biti daleko manje i nece biti toliko pravocrtnog letenja i "odrzavanja" aviona u dobrom zraku, vec ce prije trebati reagirati i iskoristit svaki dasak termike. Dosad sam primjetio da su imali nesto prednosti stabilni avioni koji bi gubili sto manje visine na startu kada vidljivost nije najbolja, a "pravo" letenje pocelo je tek nakon 3-4 minute kada si izgubio svu startnu visinu a avion je bivao sve veci i veci
Malo sale ali nisam daleko od istine, pa tako sada razmisljam da mi u slucaju promjene pravila ne treba avion duzine 1,5m i raspona 2,3m
Svakako bude zanimljivo pratiti kako budu promjene utjecale na daljni razvoj F5J-a, osobno mislim da bude kategorija postala nesto zahtijevnija i pogreske ce se skupo placati "

Dobro, nesto sam pogodio i nesto ne ali zamisljena koncepcija novog "allround aviona" u jucerasnjim uvjetima se pokazala vrlo dobrom. Dakle avion nesto manjeg raspona i manje povrsine sa brzim profilom u kombinaciji sa propisanom minimalnom masom te optimiziranim setupom - naravno sve u skladu sa pravilnikom bez ikakvih modifikacija, recept je za postizanje sto vece visine na startu. Ali naravno da sve ima svoje prednosti i mane, tako da je takav avion nesto losiji kod planiranja sto se jasno moglo vidjeti u nekoliko letova. Ili da nebude sve tako sivo kako bi rekao nas poznati modelar za sve je kriv los zrak

Upravo ta cinjenica eksperimentiranja sa razlicitim koncepcijama doma izrađenih jedrilica u granicama propisanog, meni daje najvecu draz ovoj nasoj nacionalnoj kategoriji


-----
Što je to EPOXY smola?

EPOXY smola je materija koja s vremenom zamjeni svu balzu na modelu.
Top of the page Bottom of the page
Bombek
Posted 19/4/2010 10:18 (#18618 - in reply to #18617)
Subject: Re: 4. lovački kup



Veteran

1002525
Location: Zaprešić
Sve pohvale organizatoru na organiziranom natjecanju.
Premda se neslažem što fimale nije bilo održano. Glasanje između natjecatelja dali će letjeti finale ili ne je GLUPOST, naravno da će svako glasat kako njemu odgovara. Postoji pravilnik koji kaže ako vrijeme nije pogodno za natjecanje, natjecanje se pauzira dok vremenski uvijeti ne postanu bolji za nastavak natjecanja.
U našem slučaju se desilo baš to kada se izglasalo da se više ne leti, nakon 10 minuta prestala je kiša i nakon 15 minuta bilo potpuno mirno.
Odlični čavapi i piva bili su pun pogodak za dobro raspoloženje.
Zahvaljujem se dečkima iz Varaždima što su nas izgurali iz blata jer smo zaglavili na livadi sa našom Žutom pticom.
-----
I kamen leti kad ga baciš.

F1A, F5J
Top of the page Bottom of the page
dlaka
Posted 19/4/2010 11:58 (#18621 - in reply to #18618)
Subject: Re: 4. lovački kup



Expert

20001001001002525
Location: Zaprešić

Hvala organizatorima na super tekmi, kuharima na cjelodnevnoj pečenjari, Denisu na kuglama, sucima na zalaganju, ekipi na druženju, baki na štruklima, a posebno veliko HVALA ekipi koja nas je zvlekla z dreka

Beli, vidiš da sam bil u pravu kad sam se zalagal za kraći rad motora (iako je još uvijek predugo-previsoko)

 


-----
rdjavom ku*cu i dlaka smeta
Top of the page Bottom of the page
Denis
Posted 19/4/2010 13:16 (#18624 - in reply to #18381)
Subject: RE: 4. lovački kup



Regular

252525
Location: Varaždin
kak je Krešo rekel, nadam se da je sve bilo u redu i da ak neka sitnica nije valjala, nebute zamjerili
drago mi je da nas je sad u klubu dovoljan broj da se bez problema odradi tekma, roštilji i rezultati bez panike


meni je bilo jučer ugodno druženje, nadam se da je tak bilo i ostalima, zahvaljujemo se još jednom svima na dolasku
nadam se da se vidimo se opet, sa više takmičara
Top of the page Bottom of the page
Daniel
Posted 19/4/2010 13:31 (#18625 - in reply to #18621)
Subject: Re: 4. lovački kup



Veteran

1002525
Location: Čakovec
I naša ekipa iz Međimurja zahvaljuje organizatorima na svemu. Svi mi znamo da je tu uloženo puno truda i rada kako bi sve funkcioniralo besprijekorno.
Natjecanje je bilo vrlo zanimljivo. Prva tri turnusa su bila pravo termičko letenje i moglo se, uz malo truda odletjeti do kraja. Popodne su se uvjeti drastično promijenili i od termike nije ostalo niti "t", dakle bodove je donosila praktično veća početna visina, a to se odnosi posebno na posljednji turnus, kada se letjelo po kiši.
"Kugla" mi je pobjegla za dlaku, tko zna kako bi bilo u fly offu da je vrijeme dozvolilo. Ostali dečki iz našeg kluba su letjeli jednake modele pa su im stoga i rezultati bili skoro izjednačeni, zauzevši od 9. do 11. mjesta.
S obzirom da je početna visina dosta važna za postizanje boljih rezultata, napravili smo malu usporedbu setupova, s obzirom na setupove koje koristi naša ekipa. Nas 4 koristimo regler Kontronik Sun 1002 od 18 A, koji je dobar, a ima i dobru kočnicu. Baterije su nam Zippy 800 mAh sa 15 C ili Kokam 910 mAh sa 15 C, propeler Graupner 6 x 3, dok su nam težine modela od 370-380 g, što se jučer pokazalo nekonkurentno.
Vidim da "penjači" idu skoro 100 metara više od naše ekipe, za što je djelomično zaslužan setup koji se sastoji većinom od lipica minimalno 25-35 C struje pražnjenja, a poželjan je i propeler malo jačeg koraka,dakle 6 x 3,5.
Ako želimo držati korak sa konkurencijom očigledno treba povećati struju pražnjenja lipica i pojačati korak elise na 3,5.
Sve u svemu jedna zanimljiva, edukacijska tekma.
Danijel Štefičar


Top of the page Bottom of the page
Mimi
Posted 19/4/2010 14:21 (#18627 - in reply to #18381)
Subject: RE: 4. lovački kup



Extreme Veteran

100100100252525
Location: Ludbreg
I s moje strane sve pohvale domaćinima osim što ona žrtvovana djevica možda to
i nije bila . Složio bih se Igorom da smo, iako sam bio član žirija, malo prebrzopleto
donjeli odluku da se fly off ne leti. Trebali smo pričekati cca 30 minuta pa onda odlučiti
iako mi se letenje po pljusku nikako nije svidjelo,pa će nam to biti za ubuduće
dobra škola. Na tekmi je žiri donio i odluku da se na tekmi ukine sigurnosni koridor zbog
vema ograničenog prostora na livadi. Smatram da je to bila dobra odluka i da bi to trebalo
uvesti pod hitno u pravilnik jer i neke ostale livade na kojima ćemo letjeti su dosta ograničene
sa nekih strana (i ona naša u Ludbregu) pa je ponekad kod čestih promjena smjera vjetra
nemoguće sletjeti prema točki da ne razbiješ model i ne povrijediš koridor. Osobno sam zbog
toga "ubio" novi model i nisam bio jedini. Ovaj dio pravilnika preuzet je iz F3J i mislim da kod F5J-N
to nije potrebno, a organizatorima i natjecateljima stvara bezpotrebne probleme.
Pa ako se dogovorimo oko toga predležem da Danijel pripremi preijedlog dopune pravilnika.
Malo sam se bojao kako će se nova 2,4 GHz rc tehnologija međusobno podnositi, jer
je bilo kolko ja znam dosta Assana, Futabinog Fassta, Corone i Spectruma ali na sreću sa
time nije bilo problema pa se nadam da će tako i ostati.
Čestitke Dlaki, Ivici i ostalima na izvrsnim rezultatima i odličnim novim modelima, a pohvala
Danijelu, Karlu i Diogenu na odličnom letenju.
Vidimo se u Čakovcu (na Marini) gdje će isto biti interesantno letjeti .

Mimi
Top of the page Bottom of the page
dlaka
Posted 19/4/2010 19:44 (#18629 - in reply to #18627)
Subject: Re: 4. lovački kup



Expert

20001001001002525
Location: Zaprešić
-




(lovackif5j.jpg)



(gablec.jpg)



Attachments
----------------
Attachments lovackif5j.jpg (162KB - 334 downloads)
Attachments gablec.jpg (140KB - 317 downloads)

-----
rdjavom ku*cu i dlaka smeta
Top of the page Bottom of the page
Omi
Posted 20/4/2010 00:48 (#18630 - in reply to #18381)
Subject: Re: 4. lovački kup



Elite Veteran

5001001001002525
Location: Karlovac
Ova guma me podsjeća na padobranski krug na Bledu

-----
__________________
Veseli i zdravi bili
Top of the page Bottom of the page
dlaka
Posted 20/4/2010 10:12 (#18631 - in reply to #18630)
Subject: Re: 4. lovački kup



Expert

20001001001002525
Location: Zaprešić





(trotter_F5J_400.jpg)



Attachments
----------------
Attachments trotter_F5J_400.jpg (181KB - 374 downloads)

-----
rdjavom ku*cu i dlaka smeta
Top of the page Bottom of the page
Diogen
Posted 20/4/2010 14:00 (#18632 - in reply to #18381)
Subject: Re: 4. lovački kup



Elite Veteran

5001001002525
Location: Gornji Grad-Medveščak
Zaista lijep model .. i jedno OT pitanje: kod V-repa, da li se računa ukupna površina ili samo površina vertikalne projekcije tog v-repa? (treba mi za neka podešavanja..)
Damir
-----
Naš hangarčić: http://web.vip.hr/385915861879.vip/Index.html
Top of the page Bottom of the page
Bojan
Posted 20/4/2010 15:10 (#18636 - in reply to #18632)
Subject: Re: 4. lovački kup



Elite Veteran

100010025
Location: Zagreb
računa se projekcija (kao i kod krila)
-----
Bojan Stürmer

www.aeromodelarstvo.net
Top of the page Bottom of the page

Jump to page : 1 2 3
Now viewing page 3 [15 messages per page]
Jump to forum :
Search this forum
Printer friendly version
E-mail a link to this thread

(Delete all cookies set by this site)
Running MegaBBS ASP Forum Software
© 2002-2024 PD9 Software